Energylandia (Aleja 3 Maja, Zator)
Energylandia to najnowocześniejszy i największy Rodzinny Park Rozrywki w Polsce mieszczący się w miejscowości Zator, około 50 kilometrów od Ariańska 16 Apart Residence.
bilety:
energylandia.pl
Zalew na Piaskach w miejscowościach Kryspinów, Budzyń i Cholerzyn
Położony niespełna 12 kilometrów od Krakowa to gratka dla wszystkich, którzy chcą odpocząć nad wodą z dala od centrum miasta, na pięknej piaszczystej lub częściowo porośniętej trawą plaży. Miejsce to oferuje nie tylko plażę ale także: wakepark, rowerki i kajaki, cypel, przylądek zabawy, superfly, quady i off-road.
cennik:
kryspinow.com.pl
cennik:
zalewkryspinow.pl
Dolinki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Jura Krakowsko-Częstochowska skupia w jednym miejscu malownicze widoki i krajobrazy. Jest to przepiękna kraina, jedna z najatrakcyjniejszych i najbardziej docenianych turystycznie miejsc w naszym kraju. Szlaki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej przemierzać można samochodem, pieszo, rowerem, a nawet konno. Jest to bardzo piękny i ciekawy region, dlatego nie sposób zliczyć wszystkich atrakcji na Jurze, można przebierać wśród bogactwa zamków, skałek, jaskiń, dolinek i różnych form rekreacji.
Warto zobaczyć: Dolinę Kluczwody, Bolechowicką, Kobylańską, Będkowska wraz z Jaskinią Nietoperzową, Szklarki, Racławki, Sąspowską.
cennik:
jaskinianietoperzowa.wordpress.com
Ojcowski Park Narodowy
Położony jest na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, choć ilością atrakcji nie ustępuje innym. Powstał w styczniu 1956 roku z inicjatywy profesora W. Szafera.
Obiekty i zabytki w Ojcowskim Parku Narodowym: Ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie, Późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała, Kaplica „Na Wodzie”, Kościół Najświętszej Marii Panny, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera, Jaskinie turystyczne: Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka, Liczne skały, bardziej znane z nich to: Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Łaskawiec, Panieńskie Skały, Rękawica, Skały Kawalerskie.
cennik:
ojcowskiparknarodowy.pl
Auschwitz Birkenau – Oświęcim
Obóz Auschwitz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jest to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozu zagłady, działający w latach 1940–1945, symbol Zagłady Żydów, nazywany też „fabryką śmierci”. Jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO (1979) pod nazwą Auschwitz-Birkenau.
rezerwacja:
visit.auschwitz.org
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce, w średniowieczu zwana Magnum Sal - Wielka Sól, była największym ośrodkiem solnictwa w Polsce o dużym znaczeniu dla gospodarki kraju. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest miejscem niezwykłym, ukrytym przed światem, pełnym sekretów i legend.
bilety:
kopalnia.pl
Kopalnia soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni została założona w 1248 r., do roku 1990 wydobywano z niej sól kamienną, jednak od tamtego czasu nie została zamknięta i jest jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. Przez prawie osiem wieków tworzono „podziemne, solne miasto”. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w 2013 roku, doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
bilety:
kopalnia-bochnia.pl